Chia semínka - vedlejší účinky

Chia semínkaChia semena mají celou řadu pozitivních účinků. Díky svému složení pomáhají budovat a udržovat fyzickou i psychickou kondici. Drobná chia semínka toho nabízejí hodně, jsou zdrojem proteinů, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin a mnoha minerálních látek. Je toho tolik, že se nabízí otázka, zda chia semínka nemají také nějaké vedlejší účinky...

Chia semínka jako součást pestré stravy

Mnoho zdrojů uvádí, že chia semena žádné nežádoucí účinky nemají. Další uvádějí doporučenou denní dávku semínek, která se pohybuje v rozmezí 15 – 25 g denně. Při jednorázovém požití vyšších dávek chia semínek mohou přijít nežádoucí účinky v podobě zažívacích potíží jako je například nadýmání.

I přes mnohostranné pozitivní působení a výjimečné, nutričně bohaté složení nejsou chia semínka všemocná. Pořád platí, že strava by měla být nejenom výživná, ale také pestrá. Pokud tedy jídelníček zúžíme pouze na chia semena, jistě časem přijdou i nežádoucí účinky. Naopak, chia mohou jídelníček zpestřit a obohatit. Jako zdroj energie přijdou vhod sportovcům, díky svému složení prospějí i vegetariánům a veganům. Doporučují se lidem, kteří jsou vystaveni zvýšenému fyzickému či psychickému napětí. Ocení je i lidé, kteří chtějí zhubnout.

Chia a zdravotní potíže

Chia semena jsou vhodná také pro osoby alergické na lepek, užitečná jsou i diabetikům. Pozor, pro diabetiky mohou chia přece jenom nějaké vedlejší účinky mít. Mohou totiž ovlivňovat působení léků regulujících hladinu cukru v krvi. Proto by se o užívání chia semínek měli diabetici poradit se svým lékařem.

Obezřetnost se doporučuje také lidem, kteří užívají léky na ředění krve (warfarin).

Nežádoucí účinky chia semen mohou zaznamenat také osoby s nízkým krevním tlakem.

Alergické reakce

Jakkoli jsou chia prospěšná, mohou se najít citliví jedinci, u kterých se projeví alergické reakce. Alergie na chia semínka představuje sice ojedinělé, ale možné nežádoucí účinky. Může být spojena s alergií na hořčici nebo jiná semena a ořechy.

TIP:

Zde můžete koupit jedlá chia semínka za AKČNÍ cenu v BIO kvalitě!