Recepty s chia semínky

Chia semínka a banánovo-papájový krém

Bánánovo-papájový krém patří k delikatesám, které lze zkombinovat s chia semínky. Příprava je velmi jednoduchá a zvládnete ji během chviličky. Smíchejte dvě lžičky chia semínek s 1 sklenice vody a poté nechte na 5 až 10 minut odstát. Semínka se spojí a vytvoří gel. Ten společně s banánem, ovocem a fíky smíchejte v mixéru tak, aby se vytvořil jemný krém. Dle chuti můžete přidat 2 lžíce sójového jogurtu. Krém můžete konzumovat jako dezert či s celozrnnými krekry.

Kukuřičná kaše s chia semínky

Poměr ingrediencí pro přípravu kukuřičné kaše je následující:

1 díl kukuřičné mouky či kukuřičných vloček, 3-4 díly vody, 1 – 2 lžíce semínek chia

Příprava chutné a výživné kaše z chia semínek je velmi jednoduchá. Kukuřičnou mouku či vločky smíchejte s vodou a zahřejte. Poté, co začne kaše houstnout (připravte se na to, že poměrně rychle), přidejte chia semínka a nechte odležet. Kaše se dá kombinovat s ovocem a jíst „na sladko“. Pokud uděláte kaši hustou, můžete kousky nakrájet a po stranách osmažit. Použijte vždy kvalitní olej. Můžete podávat s rybami, steakem či kuřecími prsíčky.

Proteinový nápoj se semínky chia

Díky vysokému obsahu proteinů se chia semínka hodí pro přípravu proteinových nápojů. Ty je vhodné konzumovat před či během zvýšené fyzické zátěže. Příprava proteinového nápoje z chia semínek je velmi snadná. Budete potřebovat:

3 dcl vody (podle chuti i mléka, ochucené nevadí) 1 odměrka proteinového prášku 1-2 lžíce semínek chia

Semínka chia nasypte do vody (mléka) a nechte několik minut odstát. Poté přidejte proteinový prášek a promíchejte. Váš proteinový nápoj je připraven ke konzumaci. Podle chuti můžete přidat banán či jiné ovoce a vše dohromady rozmixovat.

Základní gel ze semínek chia

Gel ze semínek chia je velmi lehce stravitelný a vhodný ke konzumaci s celou řadou pokrmů. Je bez chuti, takže nenaruší vlastnosti pokrmu. Tvoří v žaludku fyzickou bariéru a zpomaluje trávení enzymů. Gel z chia semínek je vynikající nejen pro všechny, kteří se snaží zhubnout, ale také pro sportovce, malé děti či těhotné a kojící ženy. Příprava gelu je jednoduchá. Budete potřebovat 1 díl semínek chia na 10 dílů vody.

Smíchejte chia semínka s vodou a nechte na několik minut ustát ve vodě. Gel z chia semínek můžete konzumovat i se samotnými semínky. Ty na rozdíl od jiných semínek nejsou tvrdá na skus.

Gel z chia semínek je vydatným zdrojem mnoha živin a má příznivé účinky na mnoho funkcí lidského organismu. Gel můžete konzumovat do nápojů, jogurtů, pomazánek, ovesných kaší. Mletých mas, pudinků, koláčků a všeho, na co máte zrovna chuť. Gel z chia semínek vydrží v lednici asi 2 týdny a je vždy připraven k okamžitému použití.

Chia pudink

Chia pudinkPříprava chia pudinku je velmi jednoduchá. Stačí málo a vytvoříte pochoutku, která vás doslova nabije energií, a to až na několik hodin. Pudink si navíc můžete připravit v mnoha variacích – dle svých chutí či možností.

Základem chia pudinku jsou pochopitelně semínka chia a rostlinné mléko (kokosové, mandlové, ořechové apod.). Tyto dvě základní ingredience smícháme v poměru 1:10 (chia:mléko) a necháme odležet několik hodin, aby se vytvořil hustější gel.

Chia pudink můžeme obohatit i rostlinným proteinem.

Skutečnou pochoutku z pudinku však udělá ovoce. Můžou to být domácí jahody, maliny, třešně, stejně tak i exotický banán, mango, ananas, papája aj. Záleží jen na vašich chutích. Pokud toužíte po sladké chuti, můžete do pudinku zamíchat i med. Alternativou je javorový nebo agáve sirup. Pro zpestření můžete pudink zasypat třeba strouhaným kokosem nebo mandlemi, také voňavou skořicí či orientálním kardamomem. Pudink lze dozdobit i zelenými lístky meduňky.

Namočená chia můžete nakonec rozmixovat a vznikne opravdová pudinková konzistence.

TIP:

Zde můžete koupit jedlá chia semínka za AKČNÍ cenu v BIO kvalitě!