Druhy chia semínek

Chia semínkaRozhodli jste se udělat něco pro své zdraví a chcete začít konzumovat chia semínka? V zásadě máte dvě možnosti, které semínka si vybrat. Jsou dostupné dvě barvy semínek a to hnědé a bílé. Mezi semínky však nejsou žádné markantní rozdíly. Oba druhy semínek produkuje šalvěj, která se pěstuje zejména v Jižní Americe. Hnědá semínka chia pochází z šalvěje, která kvete modro-fialově a bílá semínka z bíle kvetoucí rostliny. Pro bílá semínka se všil název „salba“. Chia semínka slýcháme nejčastěji v souvislosti s hnědými semínky či směsí obou barev.

Botanici si s účinky jednotlivých semínek dlouho lámali hlavu. Na otázku, zda jsou lepší bílá či hnědá chia semínka se nakonec dostalo odpovědi, která uspokojila přívržence hnědých i bílých semínek. Jejich výživové hodnoty jsou téměř stejné a nikomu se nepodařilo prokázat, že by hnědá či naopak bílá semínka obsahovala více prospěšných látek. Naměřené hodnoty se liší v desetinách procent. Botanici přišli na to, že za drobné rozdíly výživových hodnot nemůže barva, ale podnebí či kvalita půdy.

Cena bílých semínek je však poněkud vyšší, než hnědých chia semínek. Je to dáno tím, že samostatné bíle kvetoucí šalvěje se pěstují podstatně méně, než kombinace obou druhů. Co se týče bílých semínek „salba“, vděčíme za ně pokusům bratrů Meallaových. Tito Argentinci začali se semínky chia na počátku 90.let dělat pokusy a separovali bílá semínka chia od hnědých. Bílá se do té doby mezi hnědými objevovala, ale v menším množství. Bratrům se po čase podařilo vypěstovat rostlinu, která produkovala zejména bílá semínka chia. Název „Salba“, jak semínka pojmenovali, se stal obchodní registrovanou známkou.

Název „Salba“ vznikl z kombinace latinského názvu bíle kvetoucí šalvěje (Salvia hispanica) a latinského slova bílý, tedy alba. Lidé po celém světě nejraději pěstují i konzumují semínka obou barev. Obsahem živin se výborně doplňují a představují tak vynikající zdroj potřebných látek.

TIP:

Zde můžete koupit jedlá chia semínka za AKČNÍ cenu v BIO kvalitě!