Jak vypadá rostlina „Chia“

Chia semínkaRostlina „chia“ je pojmenování pro šalvěj španělskou (salvia hispanica), která produkuje populární semínka chia. Tato rostlina pochází z jihozápadní Ameriky, kde se pěstuje mnoho století. Původní obyvatelé Ameriky, Aztékové a Indiáni si účinky chia semínek nemohli vynachválit a konzumovali je pravidelně v rámci každodenní stravy. Jak vypadá rostlina „Chia“ se pěstuje zejména kvůli semínkům, které mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Momentálně se šalvěj španělská začíná opět pěstovat ve velkém. Lidé, kteří si v minulých desetiletích neuvědomovali její význam, chtějí nyní chybu napravit a vysazují šalvěj na rozsáhlých prostranstvích.

Šalvěj však neroste všude a je poměrně náročná na kvalitu podnebí a půdy. Ideální podmínky pro pěstování rostliny chia jsou právě v Jižní Americe. Pěstuje se zde ve dvou variantách a to s bílými a fialovými květy. Bělokvětá šalvěj je zdrojem převážně bílých semínek, fialovokvětá těch tmavých. Rozdíly v nutričních hodnotách mezi bílými a hnědými semínky jsou minimální a záleží spíše na kvalitě půdy, ve které jsou pěstovány, než na barvě.

Semínka rostliny chia mají vynikající nutriční poměr proteinů, sacharidů a tuků a jsou skvělým doplňkem stravy. Ve velké míře je konzumují sportovci, kojící a těhotné ženy, lidé v důchodovém věku či ženy. Semínka rostliny chia jsou zdrojem celé řady důležitých živin. Obsahují Omega-3 mastné kyseliny, které jsou příznivé pro kardiovaskulární systém. Semínka chia neobsahují žádné látky, které by měly na zdraví negativní vliv a i jejich nadměrná konzumace nemůže nijak uškodit.

Ze semínek rostliny chia lze velmi snadno připravit gel, který můžete přidat do jakéhokoliv pokrmu. Je bezbarvý a bez chuti, takže nenaruší chuťové vlastnosti pokrmu. Gel získáte namočením semínek do tekutiny. Semínka velmi rychle nasají vodu a vytvoří jemný a lehce stravitelná gel. Semínka z rostliny chia lze konzumovat i nedrcená či nerozmočená, protože jsou na rozdíl od jiných semínek velmi jemná.

TIP:

Zde můžete koupit jedlá chia semínka za AKČNÍ cenu v BIO kvalitě!